Rejsy po Mazurach
Wczasowicze spędzający urlop na Mazurach mają możliwość skorzystania z wielu atrakcji, zaś jedną z najciekawszych będzie niewątpliwie rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej, która jako jedna z niewielu przedsiębiorstw o tym profilu w kraju obsługuje przewozy pasażerskie. Z usług Żeglugi Augustowskiej każdego roku korzysta ponad 100 tys. pasażerów.
Żegluga Augustowska może pochwalić się już półwieczną tradycją. Przedsiębiorstwo powstało w 1953 roku i w początkach swej działalności podlegało Żegludze Warszawskiej, następnie na krótko Żegludze Mazurskiej w Giżycku, później znowu wróciła pod stołeczne żagle. Samodzielność zyskała dopiero w 1991 roku.
Pierwszymi statkami pasażerskimi pływającymi pod żaglami przewoźnika z Augustowa były poniemieckie jednostki sprowadzone z mazurskich jezior. Po 1991 roku Żegluga Warszawska ofiarowała usamodzielniającemu się przedsiębiorstwu statek „Sejno”, który pływa do dziś. Statek wypłynął ze Stoczni Pleniewie w 1960 roku i jako „Świtezianka” wykorzystywany był do przewozów pasażerskich po Wiśle do 1969. Obecnie statki Żeglugi Augustowskiej pływają wyłącznie po akwenie jezior augustowskich. Na rejsy liniowe oraz rejsy specjalnie zamawiane wypływają trzy jednostki: „Serwy”, „Sejny” na 200 osób i „Perkoz” dla 100 pasażerów.
Cechą specyficzną, aczkolwiek zrozumiałą pracy Żeglugi Augustowskiej jest jej sezonowość – działa przez pół roku. Żegluga Augustowska zajmuje się organizacją rejsów nocnych, specjalnych oraz imprez rozrywkowych, w tym wesel i innych uroczystych ceremonii. Ponadto statek „Serwy” posiada osobną, ekskluzywną przestrzeń nazywaną „Kajutą Milionerów”, gdzie znajdziemy miejsce dla 5-7 osób w kabinie o podwyższonym standardzie. Z „Kajuty Milionerów” korzystają najczęściej biznesmeni, którzy mogą połączyć w niej podziwianie pięknych widoków z rozmowami o interesach.
W rejsach statkami Żeglugi Augustowskiej wzięło już udział wiele znanych osobistości, a wśród nich m. in.: Jerzy Buzek, Dariusz Rosati, Włodzimierz Cimoszewicz, Janusz Tomaszewski, Artur Partyka i wielu innych sław świata polityki, sportu i kultury. Największym zaszczytem dla Żeglugi Augustowskiej było jednak goszczenie Ojca Świętego w 1999 roku.
Najważniejszym szlakiem żeglugowym białej floty jest niewątpliwie Kanał Augustowski, łączący największe jeziora regionu, tworząc tym samym atrakcyjną trasę nie tylko dla żeglugi pasażerskiej, ale także dla amatorów kajakarstwa. Każdy rejs bierze początek w porcie, następnie statki opływają jezioro Necko, a dalej poprzez najkrótszą rzekę Polski – Klonownicę wpływają na jezioro Białe. Większe jednostki wypływają na 2,5 godzinne rejsy do Białobrzeg.
CENNIK DLA GRUP POWYŻEJ 30 OSÓB
- Port Augustów – Studzieniczna – Port Augustów – 35 zł/ os. (2 godz. 40 min lub 3 godz. z postojem w Studzienicznej)
- Port Augustów – Studzieniczna – 30 zł/os. (1 godz. 20 min.)
- Studzieniczna – Port Augustów – 30 zł/os. (1 godz. 20 min.)
- Port Augustów – Rospuda – Port Augustów – 25 zł/os. (1 godz. 15 min.)